O mlýnu

Typickým podkrkonošským mlýnem je starý potoční mlýn v Roztokách u Semil. Mlýn se nachází na Staroveském potoku, pramenícím pod Vysokým nad Jizerou v romantickém Fiedlerově údolí.

Kdysi na potoce stávaly čtyři mlýny, jeden z nich vyhořel ještě za první republiky, dnes už stojí pouze jeden, mlýn s č.p. 42. Údolí nese jméno slavného mlynářského rodu Fiedlerů, který na tomto mlýně provozoval mlynařinu nepřetržitě tři století. Raritou mezi bývalými mlýny na Staroveském potoku bylo, že mlýn v Roztokách byl od samého počátku až do svého nuceného zastavení v roce 1941 poháněn vodním kolem na vrchní vodu zvaným korečník. Vodní kolo měřilo v průměru 4,5 m. Sedláci přivezli do mlýna obilí k semletí a pak si odebírali dle potřeby chleba, který se pekl každý den, kromě neděle. Chléb se koňským povozem rozvážel do okolních obcí – do Staré Vsi, Vysokého nad Jizerou a Tříče. Ve druhé polovině 19. století u mlýna vznikla brusírna skleněných kroužků a bylo tu zřízeno rovněž pecnářství.

Mlýn je vyhledávaným cílem školních výletů, rodin s dětmi a milovníků historie. Na děti tu čeká řada dalších pohádkových postav jako je vodník nebo čarodějnice Albína, Terezka a Žofie. Magnetem pro děti jsou také loutky od Kašpárka a původní hračky dětí ze mlýna. Dospělé zaujme především muzejní expozice mlýnského dosud funkčního zařízení ze 17. až 19. století. Mlýn najdete v Roztokách u Semil na cestě z Vysokého nad Jizerou do Bozkova. Z návsi v Roztokách sejdete do údolí pěšky pouze 10 minut pohodlnou cestou značenou směrovkami.